Tõu tutvustus

Arvatakse, et kesk-aasia lambakoera kauge esivanem on tiibeti mastif ja nende väidetav ajalugu ulatub 4000 aasta taha. On ka neid, kes kinnitavad, et kesk-aasia lambakoer on vanem kui tiibetlane või isegi tiibetlase esiisa. Nimelt – tiibeti mastifist on teada esimene märge aastast 1121 eKr, kui üht koera, keda oli koolitatud inimeste otsimiseks, tutvustati Hiina imperaatorile, samas räägitakse, et Kesk-Aasia suurtest koertest on teateid juba 6000 aastast eKr. Alles hiljuti väitsid vene künoloogid, et kesk-aasia lambakoer ongi maailma vanim lambakoer.

Kindel on see, et tegemist on Aasia päritolu koeraga ja tema esmane ülesanne oli kaitsta karja suurte kiskjate – huntide ja leopardide eest. Tõunimi kesk-aasia lambakoer on kasutusel 1935 aastast.

Kesk-Aasia lambakoer on iseloomult väga töökas, jõuline, väsimatu, äärmiselt vastupidav ja iseseisev. Oma perekonnale on ta truu, võõraste suhtes on ta umbusklik.

Kesk-aasia lambakoer on suur ja muskliline. Tõustandardi järgi on emastel miinumum turjakõrgus 65 cm ja isastel 70 cm, maksimum kõrgust antud ei ole; emaste kehakaal ei tohi olla alla 40 kg ja isastel alla 50 kg. Kesk-aasia lambakoera paks ja tihe karvkate on pärit iidsetest aegadest, kui koer karja valvas ja suurte kiskjatega rinda pistis. Karvahooldus on lihtne, tuleb vaid kammida ja harjata.

Kesk-aasia lambakoera silmad on laia asetusega, sügaval, mõõtmeilt väheldased, tumedat värvi. Väga iseloomulik, teistest koeratõugudest erinev on kesk-aasia lambakoera pilk. Koer silmitseks teid justkui altkulmu, pead tõstmata ja pööramata, ainult silmi liigutades.

Kesk-aasia lambakoera kõrvad on keskmise suurusega, kolmnurksed, paksud, rippuvad ja madala asetusega. Saba on kõrge asetusega ning loomulikus asendis sirbikujuline. Sabad ja kõrvade kupeerimist teostatakse seniajani nii tõu päritolumaal kui riikides, kus see ei ole seadusega keelatud. Eestis ja suuremas osas Euroopast on sabad ja kõrvade kupeerimine keelatud

Kesk-aasia lambakoer on rahulik kartmatu kaitsja. Ta on iseseisev, valvab oma territooriumi ega tagane ei võõraste ega ohtude ees.

Nagu teistel suurtel tõugudel, võib esineda ka kesk-aasia lambakoeral probleeme puusa- ja küünarliigestega. Keskaaslast ei tohi üle toita, sest oma kodupiirkondades on ta harjunud väga vähese toiduga. Ületoitmine põhjustab igasugu probleeme.

Õigete elutingimuste korral elab ta suhteliselt vanaks, 12–14 aastat.

Kasutatud materjal: Ajakiri Lemmik ja FCI tõustandard.